Dziwnówek - atrakcje dla grup, zielonych szkół, kolonii, wycieczek

Dokąd wybrać się na wczasy całą zorganizowaną grupą? Taki dylemat dotyczy na przykładów opiekunów wycieczek szkolnych, na które młodsze roczniki zwykły wyjeżdżać na wiosnę - choćby po to, żeby nie przeszkadzać zbytnio “starszakom” przy ważnych egzaminach. Na taką zieloną szkołę można by wybrać się do Dziwnówka, położonego w zachodniej części wybrzeża. Pytanie - jakie atrakcje poza codziennym wyjściem nad morze da się tutaj zapewnić tym, którzy przyjechali na kolonie?

Sprawdzonym pomysłem na wycieczkę szkolną pozostaje umiejętne połączenie porządnej porcji rozrywki z rozsądną dawką edukacji. Te proporcje bardzo dobrze wyważono w Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie - kurorcie sąsiadującym z Dziwnówkiem. Za świetną zabawę uczestników kolonii odpowiada tutaj przede wszystkim gigantyczna makieta kolejowa. Ponad kilometr torów, trasa prowadząca przez tunele, wiadukty, mosty i stacyjki… dla zorganizowanych grup maluchów to nie lada atrakcja. Sporo informacji zielonym szkołom przekażą wierne modele polskich latarni morskich i związane z nimi historie, prezentowane przez przewodników.

Innego rodzaju lekcję historii zapewnia młodzieżowym koloniom żywy skansen w Wolinie (ok. 30 kilometrów od Dziwnówka), jakim jest tamtejsze Centrum Słowian i Wikingów. Odpowiednio liczna grupa zorganizowana może liczyć na o wiele bogatszy w atrakcje program zwiedzania niż turyści indywidualni. Podstawowym walorem osady jest jej ogromna interaktywność - uczestnicy zielonej szkoły mogą praktycznie wszystkiego dotknąć, wziąć czynny udział w codziennym życiu średniowiecznego grodu. Taka szkolna wycieczka będzie doskonałym uzupełnieniem co i rusz okrajanego programu nauczania, w którym czasów przedchrześcijańskich na polskich ziemiach nie ma za wiele.

Zupełnie inny z mniej znanych rozdziałów historii Polski, gdyż dotyczący drugiej połowy XX wieku, można przedstawić na koloniach i zielonych szkołach poprzez zorganizowanie wypadu z Dziwnówka do Świnoujścia. Na terenach leśnych znajduje się Podziemne Miasto - zespół fascynujących bunkrów i schronów, gdzie szykowany był sztab dowodzenia w razie wybuchu III WŚ. Wykwalifikowani przewodnicy wyjaśnią szkolnym wycieczkom wszystkie wątpliwości co do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń i kulis związanej z tym tajemniczym miejscem historii. Grupom zorganizowanym przysługuje możliwość ustalenia niemal dowolnego terminu i godzin zwiedzania, bez oglądania się na czas normalnej pracy placówki.

Gdyby ktoś chciał, aby kolonia młodzieżowa w Dziwnówku miała sportowy profil, to w pobliżu znajdzie kilka opcji. I to z całkiem różnych bajek. Jeśli członkowie szkolnej wycieczki nie narzekają na niskie kieszonkowe, można pomyśleć nad wspólnym wypadem na pole Kamień Country Club. Wbrew pozorom gra w golfa nie jest niebotycznie droga, a koszty rezerwacji dla zapowiadanej grupy zorganizowanej ustalane są na preferencyjnych zasadach. Nieco mniej elitarną, za to wciąż elegancką atrakcją sportową na zielone szkoły będzie jazda konna - ośrodek jeździecki mieści się choćby w nieodległym Wrzosowie.

Dodano: 2017-02-06
Komentarze (0)
Dodaj komentarz