Podziemne miasto
- Adres Wolińska
72-605 Świnoujście-Przytór - Telefon+48 789 072 244
- Telefon+48 725 556 819
- E-mailkontakt@podziemne-miasto.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Zimna Wojna bardzo łatwo i szybko mogła przeobrazić się w III Wojnę Światową, która zapewne zakończyłaby się masową nuklearną zagładą. W wielu miejscach na świecie można podziwiać wojskową infrastrukturę, przygotowywaną na tą atomową ewentualność.
Doskonałym przykładem jest Podziemne Miasto (filia Muzeum Obrony Wybrzeża) nieopodal Świnoujścia. Przystosowany do zwiedzania kompleks wojskowy znajduje się w lesie we wschodniej części wyspy Wolin, niedaleko stacji kolejowej oraz plaży.
Wybudowali go Niemcy w 1936 roku na potrzeby szkoły artylerzystów marynarki wojennej III Rzeszy, wkrótce po tym rozmieszczono tutaj wielkokalibrowe działa (Bateria Vineta). Po zakończeniu II WŚ placówkę przejęła Armia Czerwona i wkrótce po tym “przekazała” ją Ludowemu Wojsku Polskiemu. W ściśle określonym celu - chronione żelbetonem schrony, łączone w latach ‘50 i ‘60 podziemnymi korytarzami, miały stanowić Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Frontu Polskiego.
W planach militarnych ZSRR (a tym samym jego państw satelickich) był atak na zachodnią Europę. Polska miała uderzyć na Danię i pozostałe państwa Skandynawskie, do czego nigdy nie doszło. Wzmocniono również potencjał obronny instalacji o kolejne fortyfikacje i stanowiska artyleryjskie.
Mając na uwadze fakt, że mogli trafić tu najwyżsi dowódcy wojskowi (i to na długo),kompleks musiał zapewnić odpowiednie warunki, nie tylko pod względem militarnym. Dziś turyści mogą podziwiać pomieszczenia sztabowe, telefoniczną centralę, Obiekt Ochrony Przeciwchemicznej, maszynownię, Radiowe Centrum odbiorcze, pomieszczenia mieszkalne, magazyny czy też kasyno… Jak widać nazwa Podziemne Miasto wcale nie została nadana na wyrost.
Kilka ważnych informacji dotyczących zwiedzania: pod ziemią temperatura rzadko przekracza 10⁰C, zatem niezależnie od pory roku, lepiej ciepło się ubrać. Wejścia organizowane są o stałych, acz zmiennych w zależności od miesiąca godzinach, 2 do 5 razy dziennie. Grupy zorganizowane (min. 20 osób) mogą zarezerwować inną godzinę.
W trakcie II WŚ znajdowało się tu stanowisko wielkokalibrowej artylerii. Istotniejszą rolę sieć bunkrów, schronów i korytarzy miała odgrywać w przypadku wybuchu III WŚ - według planów było to Zapasowe Stanowisko Dowodzenia Frontu Polskiego, skąd kierowana miała być operacja ataku Ludowego Wojska Polskiego na Skandynawię. Podziemne Miasto dostępne jest do zwiedzania.
Opinie
NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!